Güncel NeoBoot-Multiboot ve Türevleri

rselturk

Administrator
Katılım:13 Şub 2017
Mesajlar:562
Tepkime puanı:521
Puanları:117
Yaş:76
Konum: Aydın
Uno 4K' da OpenMultiboot kullanan dostların bilgisine,
Şu an cihazın flashında OpenAtv-6.1 imaje var.OpenMultiboot bu version üzerine yapılandırıldı.( Tabii Veli Yıldırım dost sayesinde).OpenMultibootta kurulu imaje/backupları yenisini kurmadan online güncelleme yaparak her an yeni tutmanın çabası içindeyim.Bu arada dikkatimi çeken bir olay oldu ve ben bunu paylaşmanın gerekli olduğunu düşündüm.
Evet bilindiği gibi her imaj grubu sık sık günceleme veriyor.Daha stabil,daha sağlıklı görüntü alma ve cihazı tam kullanabilme adına yerinde bir uygulama.Her versiona backup kurmaktansa,var olanı güncellemek pratik bir yol.Bende pek çok kullanıcı gibi bu yöntemi izliyorum..MİPS işlemcili cihazlarda bu sorun yaratmazken Uno 4K'da sorun oldu:Nasıl mı?..OpenMultibootta kurulu bir backup güncelleme aldı.Doğal olarak siz de güncellediniz.Güncellenmiş bir backup elbette daha keyif verici...Sonra başka bir backupa geçtiniz,onu izliyordunuz ki,tekrar eski backupa dönüş yaptınız..O da ne?!..Backup açılmıyor,bootlogo da bekleyip duruyor.Aklınızda bir "acaba"oluştu:Güncellediğiniz başka bir backupa geçtiniz,gördünüz ki,bu backupta açılmıyor.Openspa ve Openplus imajelerde aynen bu sorunu yaşadım.Güncellediğiniz bir backup,başka imajeye geçmediğiniz sürece sorun olmuyor.OpenMultiboot içinde başka bir imajeye geçip sonra tekrar güncelleme almış imajeye döndüğünüzde tıkır tıkır işleyen bir imajenin açılmadığına tanık oluyorsunuz.Tek çözümü var: 1) Open Multibootta kurulu backupu/imajeyi güncellersen açılmama riski var.Bunu aklınıza yazın!..2)Hayır,ben eski bir backupu/imajeyi kullanmaktansa yenisini yeğlerim diyorsanız,bu yenilemeyi baştan yapın ki,boşa zaman harcamayasınız...
Ben UNO 4K Open Multibootunda 16-18-17 backup/imajeyi salt bu sorun nedeniyle bozup yeniden kurmuş biri olarak deneyimlerimi paylaşmak istedim.Bu sorun her imajede yaşanmıyor.Ancak şu ana dek üç imajede yaşadım,kullanıcı dostlara süpriz olmasın diye açıklama gereği duydum...
 

rselturk

Administrator
Katılım:13 Şub 2017
Mesajlar:562
Tepkime puanı:521
Puanları:117
Yaş:76
Konum: Aydın
Orjinal imajenini ilk kez bu denli büyük ölçekli yazılım paylaştığına tanık oluyorum;230 MB.Zaten UNO içn verilen bir imajenin Uno multibootuna kurulmaması da beni kuşkulandırdı.Sanki ham imaje değil de bir backuptan yedeklenmiş gibi...Neyse forumdaki yetenekli dostlar yüklerse,bende gerçeği öğrenmiş olurum...
Veli Yıldırım dost paylaşım için teşekkürler...
 

rselturk

Administrator
Katılım:13 Şub 2017
Mesajlar:562
Tepkime puanı:521
Puanları:117
Yaş:76
Konum: Aydın
Forum dostlarına merhaba..E2 cihazlarda hemen herkesin vazgeçilmezi olan meoboot-multiboot ve openMultiboot gibi uygulamalara yeni bir seçenek daha geldi:NeoBoot MİPS işlemcili cihazlarda sıklıkla kullanılan bu uygulamalar ARM işlemcili cihazlar için sınırlı olanaklar sunuyordu.Açıkçası bir cihaza sadece kendi yazılımları kurulabiliyordu..
Ama Gutosie nickli bir ustamız
ARM işlemcili cihazlara özgü yeni bir çalışmasını paylaşıma koydu.Alta verilen resimde de görüleceği gibi aynı işlemcili diğer cihaz yazılımları da bu NeoBoot'a kurulabilmektedir.Ancak konuyu incelediğimde ne uygulamayı hazırlayan ne de paylaşan dostların dillerini anlamadığım için kurup kullanma konusunda ikirciliğimi yenemedim..Ama bu forumda bunun da üstesinden gelecek arkadaşların olduğuna inanıyorum..Bir çoklu boot tutkunu olara konuya dikkatimi çeken Mendoza27 dosta teşekkür ederim...Eklentinin son versionu SatVenusPanel de bulunmaktadır.Kullanıcı dostlara hayırlı olsun..


https://vuplus-images.co.uk/index.p...40_13e_820000_0_0_0_20181231062649-jpg.25499/
 
Son düzenleme:

rselturk

Administrator
Katılım:13 Şub 2017
Mesajlar:562
Tepkime puanı:521
Puanları:117
Yaş:76
Konum: Aydın
Evet dostlar,NeoBoot'a biri Ultimo 4K diğeri de Zero4K olmak üzere iki backup başarıyla yüklendi..Denemeler devam ediyor...
 

rselturk

Administrator
Katılım:13 Şub 2017
Mesajlar:562
Tepkime puanı:521
Puanları:117
Yaş:76
Konum: Aydın
Merhaba dost..Bu uygulamanın kurulmasından emin olmadığım için falshtaki openSPA-7.3.05 imaje üzerine yapılandırmıştım.Ama verilen örnekte flashta OpenPli imaje vardı..Yine de merakımı yenemeyip işe koyuldum.Ama açıklamalarda anlatılanları anlamadığım için "olsa olsa böyle olur" mantığıyla hareket ettim.Sanki openspa imaje üzerine multiboot kurar gibi hareket ettim.Eklentilerdeki Satvenus panalden indirdiğim NeoBoot' u güncelleyince version 7.3 oldu.Aynen openMultiboota imaje kurar gibi Ultimo ve Zero 4K cihazlara ait iki adet backup kurdum. Ama ne hikmetse üçüncü backupu asla kuramadım.Demek ki,"olsa olsa" ile bu iş olmuyormuş.Anlamadığım için atlanmış bazı önemli noktalar olduğunu düşünüyorum...
Diğer multiboot uygulamalarında olduğu gibi "neoboot" ve "ImagesUpload" adlarında iki dosya oluşturuyor.Kurulum yolu: media>hdd>ImagesUpload. Diğer uygulamaların aksine bunda yüklenen "zip" li dosyalar yüklendikten sonra da alt alta sıralanıyor..
Yüklenmiş imajeyi
YEŞİL tuşla yükle!.dediğimizde ise açılan pencerede flashtaki imajeden hangi eklentilerin kopyalanacağını da kullanıcının seçimine bırakıyor..Ben sadece kanal listesi ve Ağ ayarlarını seçmiştim..Ama 3. backupu yükleyemeyince hepsini silip beklemeye karar verdim...
Ama bugün benim torunlar Ankara'dan geliyorlar.Onlardan yardım alabilirsem gece tekrar deneyeceğim.Kurulum sağlıklı olursa ozaman yolunu,yöntemini de zaten paylaşırım..Sevgiler,saygılar..
 

rselturk

Administrator
Katılım:13 Şub 2017
Mesajlar:562
Tepkime puanı:521
Puanları:117
Yaş:76
Konum: Aydın
Forum dostlarına merhaba!.. İki gündür forum dostları için NEOBoot sisteminin verimliliği konusunda test çalışması yapıyordum.Sanırım olumlu bir aşamaya da geldim.Bunu da hemen paylaşmak istedim.
Uno 4K Openatv-6.3 üzerine yapılandırılan NeoBoot ta şu anda 5 adet imaje/backup yüklüdür.Test henüz sonuçlanmamakla beraber ilginç bulduğum için hemen bilgi vermek istedim.
1- Mutant HD51-Openatv-6.1
2-Zero4K-OpenDonki-4.2.030-mika
3-Zero4K-OpenEsi-8.0-mika
4-Ultimo4K-Openpli-6.2-Biperva34
5-Uno4KSE-Openpli-7.0
6-Solo4K-Satdream-6.0
7-Duo4K-OpenTen-7.0


Duo2 4K ve Solo4K için henüz fırsatım olmadı.Ama diğerleri olduysa bu neden olmasın!?.Bir önceki test çalışmasında da GBQuad Ultra HD'nin yazılımını da yüklemiştim.Ama o bu listede yok.
Zgemma h7 /Edision Osmino4K/Octagon 8008/ Dinoboot 4K cihazlar için yapılan denemeler olumsuz oldu.Ancak bunlardan Osmino4K dan ümitvarım.Yüklediğim backup Bootlogo da kaldı.Ham imaje denemedim.


NeoBoot Kurulumu:

Cihaz flashında Openatv-6.3 yüklü. (Bu bir tercih meselesi)
İmajede eklentilerde var olan SatVenus Panelden NeoBoot plugini indirdim ve güncelledim:NeoBoot-7.0.5 olarak güncelledi.
1-Fat32 olarak formatladığım 8GB SanDisk flash belleği,cihazı arkadaki anahtardan kapatıp taktım ve cihazı yeniden açtım.NeoBoot u açtım.Mavi tuşla ne yapılacağı konusunda adım adım yönlendirme yapılıyor.

a)Mavi tuşa bastık.Evet:OK. cihaza taktığımız flash belleği gördü.hdd yi seçtim.
b)Ben "hdd" olarak seçim yaptım.KIRMIZI tuşa basıp önce "sıfırladım"
c) Yeşil Tuş la hdd olarak maunt edıp hdd yi kaydedip çıktım.
d)Cihazı YENİDEN başlattım.(restart GUİ değil)
e) Cihaz açılınca NeoBoot'u açtım ve yine hdd' yi seçtim.YEŞİL tuşa basınca "Neoboot kuruldu" yazısı çıkınca OK. dedim ve Neoboottan çıktım.
FTP ile cihaza bağlandığımda media/hdd dediğimde iki adet dosyanın kurulduğunu görüyoruz: ImageBoot ve ImageUpload

Yüklemeyi,media>hdd>ImageUpload olarak seçtim.Çünkü flash belleği hdd olarak maunt etmiştim.USB olarak maunt edenler: media>usb>ImageUpload seçecekler.
İlk yüklemeyi yaptığımızda,yine YEŞİL tuşla yükle komutunu veriyoruz. Bu komutu verdiğimizde
NEOBOOT:Install new Image diye bir menü açılıyor.Yüklenecek dosyalar tek tek burada görüldüğü gibi yüklemenin başlangıcı, dakika ve saniyesi de görülüyor.Burada iken cihaza asla müdahale etmeyin uyarısı var.Yüklenen imajenin MB bakımından büyüklüğüne göre 3-6 dakika arasında devam ediyor.Yükleme bittiğinde en altta Uygulama bitti uyarısı çıkıyor.Eğer imaje sorunsuz yüklendiyse solda açılan pencerede yeni imajenin adı gözüküyor.

KIRMIZI tuşla OK.deyip imajenin açılmasını bekliyoruz.İlerleyen zamanlarda yüklediğiniz imajenin adını göremiyebilirsiniz.Flash imaje adının üzerine sağ yönlendirme tuşuna bastığınızda sıra ile yüklenen imajeler gelecektir.(Zaten sol tarafta açılan pencerede bu imajeler açıkça görülür.Benim kastettiğim,yeni imaje yüklediğinizdeiyüklediğiniz imajeyi görmek için.)
Not:Her hangi bir olumsuzlukta imaje silme işini DreamExplorer eklentisiyle yaptım.
media/hdd/ImageUpload üzerinden Kırmızı tuşla seçip OK.diyoruz
NOT 2: FTP ile cihaza bağlanıp media>hdd>ImageUpload seçtiğimiz de yüklenmiş tüm imajelerin "zip"li şeklini görüyouz.Bu sizi endişelendirmesin.
Kullanıcı dostlara kolaylıklar diliyorum.Bir sorunla karşılaştığımızda elbette yardımlaşacağız.Sağlıkla,sevgiyle kalın...
 
Son düzenleme:

veliyıldırım

Vip Premium Üye
Katılım:3 Mar 2017
Mesajlar:981
Tepkime puanı:1,054
Puanları:117
Konum: Gönen/Balıkesir
+
Sf4008 4K ATV-6.1 BackUP
Sf4008 4K HDF-6.2 BackUP
Sf4008 4K Eight 6.5 BackUP

Sf4008 4K NFR 6.3 Ham İmaj
Sf4008 4K OpenVision >>>Ham İmaj>>>Kablosuz ağ bağlanmadı
Sf4008 4K Egami 806 BackUP>>>OLUMSUZ
MutandHD51 4k HDF-6.4 Ham imaj


NOT: FTP bağlantısı için yükleme öncesinde FTP ile ilgili soruya EVET demek gerekiyor galiba...

Devamını yazarım...
 
Son düzenleme:

rselturk

Administrator
Katılım:13 Şub 2017
Mesajlar:562
Tepkime puanı:521
Puanları:117
Yaş:76
Konum: Aydın
Evet dost,kanal listesi ve Ağ ayarları zaten EVET olarak seçilmiş.Bende bugün Axas HD51 4K-Openatv-6.3 yükledim sorunsuzdu.İmajenin MyMetrix skini beğenmedim ve değiştirdim.Skin uyumsuzluk gösterdi ve cihaz crash oldu.Skini silmeme karşın cihaz kendiliğinden başlamayınca arka anahtardan kapatıp açtım.O da ne?!.. Tüm backuplar uçmuş..Ben skin değiştirme işini çok sık yapıyorum.Bir olumsuz durumda başımıza bu gelecekse "yandı gülüm keten helva"..Bu boot sisteminin biraz daha olgunlaşması gerekecek gibi..
 

alusta

Kayıtlı Üye
Katılım:9 Ara 2017
Mesajlar:43
Tepkime puanı:21
Puanları:17
Konum: Ankara
İyi günler, bir süre neoboottan uzak durmaya karar verdim. rselturk, bence backuplar uçmamıştır. Tekrar baştan tanıtım ile başlarsan yerinde olduklarını göreceksin. En azından benim solo2de öyle olmuştu. Selamlar.
 

rselturk

Administrator
Katılım:13 Şub 2017
Mesajlar:562
Tepkime puanı:521
Puanları:117
Yaş:76
Konum: Aydın
Alusta dost'a,
"Tekrar baştan tanıtım...." derken kırmızı tuş(sıfırla) bunu atlayarak yeşil tuşla maunt edip ve kaydedip çıktım.Ama listede flashtaki imaje bile gözükmüyordu..Olan oldu zaten;deneme için kullandığım bir flash disk idi yeniden formatlayıp kaldırdım.Asla 8 GB lık flash disklere multiboot/openMultiboot ve Neoboot kurmam.Bunlar ancak flasha imaje yüklemeye ve flash imaje yedeklemesine yarar.Eskiden 2GB-4GB flash bellekleri bulmak kolaydı.Şimdi 2GB zaten imkansız da,4 GB bellekler de 16GB bellek fiatından daha pahalı.E2 4K cihazlarda da flasha imaje yüklerken 8GB büyük diskleri okutmak sorun oluyor..
 

alusta

Kayıtlı Üye
Katılım:9 Ara 2017
Mesajlar:43
Tepkime puanı:21
Puanları:17
Konum: Ankara
İyi geceler sayın rselturk. Siz de benim gibi direksiyon şoförü seviyesindesiniz. İlk arabam torosdu. Dağ-bayır, yaz-kış demeden her şartta istediğim yere sürdüm. Bazen tekliyecek olsa kaputu açıp sorunu giderip yola devam! Fakat sonraki araçlar öyle mi? Kaputu açsan, bakıp kalıyorsun, ne nerede? Ne işe yarar? Tabi ellemek fayda etmez, ustasına müracaattan başka yol yok.
Şimdiki halimiz de aynen böyle. İyi işleyen bir sistemi en iyi şekilde kullanacak beceri var. Lakin sorun çıktı mı ustaya havale.
Bekleyelim, bunu ortaya süren arkadaşlar bu eksikleri görüp tamamlarsalar ne alâ. Olmadı, elimizdeki ile devam. Esen kalın.
 

rselturk

Administrator
Katılım:13 Şub 2017
Mesajlar:562
Tepkime puanı:521
Puanları:117
Yaş:76
Konum: Aydın
Teşekkürler VeliYıldırım dost...Konu paylaşım oldu mu bilenler bilgisini de emeğini de esirgemiyor.Docea37 dostun konuya katkıları için ellerine sağlık...
 

tumucin

Vip Premium Üye
Kayıtlı Üye
Katılım:1 Eyl 2017
Mesajlar:1,198
Tepkime puanı:867
Puanları:137
Yaş:52
simdi bende vu duo 4 K openaptv 6.2 var

NeoBoot cihaza yükledim vuplus olmayan enigma 2 4 K cihazlarin backup larini

NeoBoot yükleye bilirim bütün olay budur deyilmi dogrumudur rselturk
 

rselturk

Administrator
Katılım:13 Şub 2017
Mesajlar:562
Tepkime puanı:521
Puanları:117
Yaş:76
Konum: Aydın
simdi bende vu duo 4 K openaptv 6.2 var

NeoBoot cihaza yükledim vuplus olmayan enigma 2 4 K cihazlarin backup larini

NeoBoot yükleye bilirim bütün olay budur deyilmi dogrumudur rselturk
Evet,ARM işlemci olması kaydıyla diğer E2 yazılımlarını da yüklemek mümkün oluyor.Bunlarda zaten yazılım desteği güçlü ve populer olan cihazlar: Mutant HD 51 4K/ GigaBlueQuad 4K/ Octagon 4008 ve 8008 4K /Axas HD51 4K ve tabii tüm 4K Vuplus cihazlar..
Ama dostlara şunu anımsatayım;bazan sizin cihaz için verilmiş backupların bile openMultiboota kurulmadığına tanık olmuşsunuzdur.Her cihaza ait her yazılımın kayıtsız şartsız kurulacağı iyimserliğine de kapılmayın.Örneğin ben Vu+UNO 4K için PKTeam imajenin version 6.1'e kadar tümü kurulduğu halde 6.2 si openMultiboota kuruldu ama bir restartta kaybolup gitti...Kaç kez denediysem başarılı olmadı.Yüklendi,sorunsuz çalıştı ama gem takılmaya alışık olmayan yılkı atı gibi ilk fırsatta sıvışıp gitti..
Ee tabii bende pes etmedim.Veli Yıldırım dostla da sürekli iletişimde olduğumuz için çözümlerimizi de paylaştık.Flashtaki imajenin versionu yükseltildi.Sonra openMultiboot kurulu olan 16 GB-2.0 SanDisk bellek yerine yine aynı marka ama bukez 16 GB 3.0 olanı kullanmaya başladım..Sonuç:4-5 kez denediğim halde kurulmayan imaje/backuplar bu kez sorunsuz kurulmaya başladı..
Sözün özü dostlar,bir işi yapmaya karar verdiyseniz;
a) Önce sabırlı olacaksınız,
b) sonra da denemekten vaz geçmeyeceksiniz..
Her şey gönlünüzce olsun!...:)
 

veliyıldırım

Vip Premium Üye
Katılım:3 Mar 2017
Mesajlar:981
Tepkime puanı:1,054
Puanları:117
Konum: Gönen/Balıkesir
Sayın Rselturk,
Uno4k'ya Octagon 8008'in

1. Hangi yazılımlarını
2.Hangi yolu izleyerek kurdunuz...
3.Ne eklediniz,ne değiştirdiniz?


Ayrıntıları merak ediyorum...
Çünkü Sf8008'in hiçbir yazılımını yüklemeyi beceremedim...

Saygılar...
 

rselturk

Administrator
Katılım:13 Şub 2017
Mesajlar:562
Tepkime puanı:521
Puanları:117
Yaş:76
Konum: Aydın
VeliYıldırım dost merhaba.. 10 Şubat pazar günü Aydın'a dönüyorum.Cihazdan uzak anlatımlarım ister istemez biraz afaki oluyor. 12 günlük ayrılık beni zaten bezdirdi.Büyük kent yaşamına alışamadım.Bir de hiç bir şey yapamadan yapmış gibi davranmak ancak "yerli ve milli" politika anlayışı gibi gerçekçi durmuyor.Bütün yanıtları önümüzdeki haftaya öteliyorum.Sevgi ve sağlıkla kal dost!...:)
 

Personalize

Üst Alt