Neler yeni

Hoş Geldin Ziyaretçi, Şu anda siteye giriş yapmamış görünüyorsunuz. Site kullanımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Üye Olmak İçin Lütfen Tıklayınız.

Üye olduysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz Şifremi Kaybettim adresini kullanabilir , Yada Daha Farklı Sorunlar İçin Site Yetkilisi ile İletişime Geçebilirsiniz.

Forum Kurallarını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız .

Dikkat!! (Türkiye'de ilk Corona virüs vakası) SON DAKİKA HABERİ

osmanke

Vip Premium Üye
ntv.com.tr 11.03.2020 - 01:32

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Corona virüs açıklaması (Türkiye'de ilk Corona virüs vakası)
SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsle ilgili açıklama yaptı. Koca, Türkiye'de ilk virüs vakasının tespit edildiğini belirterek "Test sonucu pozitif çıkan hasta Türk vatandaşı bir erkek" açıklamasında bulundu.

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
haberi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları;
Çin’in Wuhan kentinde bundan tam 90 gün önce, 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan Yeni Corona virüs, başka pek çok ülkeye bir iki hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen,
olarak süreçte büyük bir başarı gösterdik.
Komşu ülkeler, Avrupa ülkeleri bizim aldığımız sıkı tedbirleri almadılar. Bizimse, salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı, kat kat arttı.

Küresel salgınların kaçınılmaz tarafları var. İnsanların ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada, direnç hangi düzeyde, tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Eğer dünya ile ilişkimizi tümden kesmiş olabilseydik şu an karşınızda olmazdım.

Bu an burada olmamın nedeni bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum.

Bugün akşam akşam saatlerinde, Corona virüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konmuştur.

Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır. Her biri şüpheli kabul edilmiştir.

Hasta mahremiyetinin korunması açısından, detaylı bilgilerinin paylaşılması uygun bulunmamıştır.

Bu ülkemizdeki ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konmuştur. Virüs bulaşmışsa, bu çok sınırlıdır.

Ülkemiz, süreç boyunca bu olasılığa hazırdı. Yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır. Bu hastalığın ülkenin herhangi bir yerinde görülme ihtimaline karşı, sağlık personeli ve hastane hazırlıkları çok önceden bitirilmiştir.

Bu süreçte, yurtdışı ile doğrudan veya dolaylı temasların olası sonucu ortaya bir örnekle ortaya çıktı.

Yurtdışına zorunluluk olmadıkça çıkmayalım. Bakanlığımızca bildirilen Corona virüsten Korunma Kurallarına mutlaka uyalım.

Tedbirlerde anahtar kelimemiz 14’tür. Yurt dışından dönenler için 14 Gün Kuralı… Dönüşlerinde 14 gün kendilerini izole etmelerini istiyoruz.
Aynı şekilde büyük çoğunluğumuzun Corona virüse karşı alacağı tedbirler için de anahtar kelimemiz 14’tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurulacağına dek kurallar şeklinde her şey açıktır.

Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı, bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir. Biz, dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık.

Bakanlığımız ve tüm birimleriyle devletimiz Corona virüse karşı mücadelesini planladı. Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 Gün Kuralına ve 14 Korunma Kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir.

Bir veya birkaç vaka, salgın değildir. Bu durum sadece virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Bu, yüksek bir ihtimaldi ve gerçekleşti.

İzole edilmiş vakanın şu an tek anlamı budur.

Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda bir düzene sokmaktır.

Bu küresel soruna karşı ulusal bir mücadele vereceğiz. Risk, söylediğim gibi somut, tedbirlerse basittir.

Şuna tam olarak bilmeliyiz:

Corona virüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir.

Bir hasta topyekün risk değildir.

Karantinaya alınmış bir hasta bir toplumu tehdit edemez.

Bakan Koca'dan corona virüs açıklaması (Okullar tatil olacak mı?)
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Corona virüs tedbirleri kapsamında okullardaki eğitim sürecinin planlanması konusunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerin devam ettiğini bildirdi.

Anadolu Ajansı 10.03.2020 - 23:25

İlişkili Haberler

haberi! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Corona virüs tedbirleri kapsamında okullardaki eğitim sürecinin planlanması konusunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerin devam ettiğini bildirdi.

Selçuk, Twitter hesabından okullardaki eğitim sürecine ilişkin paylaşımda bulundu.

Bakan Selçuk, paylaşımında "Corona virüs tedbirleri kapsamında okullarımızdaki eğitim sürecinin planlanması hususunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerimiz devam etmektedir. Okulların tatil takvimiyle ilgili resmi kaynaklar dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini önemle rica ediyorum." ifadelerini kullandı.
CORONA VİRÜS NEDİR, NASIL KORUNULUR?

Coronavirüs Nedir, Semptomları Nelerdir, Nasıl Korunulur

osmanke

Vip Premium Üye
maalesef sayı 98,e çıkmıştır ve üzülerek yazıyorum 1,de ölüm vakası vardır 98 yaşında çinli çalışanından bulaşmış allah tüm milletimizin yar ve yardımcısı olsun mümkün olduğunca kimseyle yakın temasta olmayalım alınabilecek önlemleri almaya gayret edelim sağlığımıza dikkat edelim.

osmanke

Vip Premium Üye
Son Dakika: Türkiye'de kornavirüsten ölenlerin sayısı 21'e, vaka sayısı 947'ye yükseldi
2 saat önce
Son dakika: Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, koronavirüste hasta sayımızın 947'ye çıktığını can kaybımızın ise 21'e yükseldiğini açıkladı.

'de koronavirüs hastalarıyla ilgili son sayıyı açıklayan Sağlık Bakanı Koca, hayatını kaybeden sayısının 21'e vaka sayısının ise 947'ye çıktığını söyledi.
Dünyayla birlikte Türkiye'de de etkili olan ve can alan koronavirüs salgınında merak edilen son sayıları Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca açıkladı.

"21 CAN KAYBIMIZ VAR"
Koca,
hesabından şunları yazdı: "Son 24 saatte 2.953 şüpheliye test yapıldı. 277'si pozitif çıktı. Hasta sayımız 947'ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12'sini kaybettik. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor."

1584830918337.png
Koronavirüs Testi 15 Dakikada Çıkacak

Sağlık Bakanlığı tüm dünyada etkili olan ve binlerce insanın ölümüne neden olan Yeni Koronavirüs salgınına karşı tedbirleri artırıyor. Bakanlık şimdi de 15 dakika gibi kısa bir sürede sonuç alınabilecek tanı kitlerini uygulamaya başladı.
Bakanlık virüsün yayılımını önlemek amacıyla Bilim Kurulunun önerisiyle test sayısını artırdı.
Artık Yeni Koronavirüs tanısında, 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasına olanak tanıyan yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanılacak.
Bakan Koca açıklamıştı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın TBMM’de, hızlı sonuç veren antijenden geliştirilmiş tanı kitinin Türkiye genelinde tüm illere dağıtılma kararı alındığını açıklamasının ardın Bakanlık harekete geçti.
15 dakika sonuç alınabilen tanı kiti temin edilerek Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında tanıtıldı.
Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yasemin Coşkun, daha fazla kişiye test yapılarak izolasyonun sağlanabilmesi için hızlı tanı kitinde, yerli tanı kitinde olduğu gibi ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneğinin incelendiğini belirtti.
Coşkun, başta acil servisler olmak üzere kolay ve hızlı bir kullanımı olan testin yaygın bir şekilde uygulanabileceğini söyleyerek güvenirliğinin de yüksek olduğuna dikkat çekti.
Coşkun daha sonra hızlı tanı kitininin nasıl kullanıldığını uygulamalı olarak anlatttı.

osmanke

Vip Premium Üye
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan corona virüsüyle mücadelede yeni tedbirleri açıkladı
Corona virüsüyle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 şehre araç giriş-çıkışlarının yasaklandığını söyledi. 20 yaş altındakilere de sokağa çıkma yasağı getirildiğini ifade eden Erdoğan, "Dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşlarımız için de yeni bir uygulama başlatıyoruz. Pazar yerleri ve marketler gibi, insanların toplu bulunduğu alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır" dedi.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Corona virüsüyle mücadele kapsamında yeni tedbirlerin alındığını ifade eden Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

“TEDBİRLERİ ARTTIRIYORUZ”

*Salgınla mücade çerçevesinde attığımız adımlara bu gece itibariyle yenilerini ekliyoruz. Kendi arabalarıyla şehirler arası yolculuk yapan vatandaşlarımızı kontrole tabi tutuyorduk.

31 ŞEHRE ARAÇ GİRİŞ-ÇIKIŞI YASAKLANDI

*Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyükşehirinde, Zonguldak ilimizi de araç giriş çıkışına kapatıyoruz. Bu şehirlerimize gıda temizlik gibi zorunlu ihtiyaç, lojistik araçlar dışında giriş çıkış yapılamayacaktır.

20 YAŞ ALTINA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

*İl pandemi ve il hıfsısıhha kurumları kendi ihtiyaçlarına göre, kendileri bu tedbirleri geliştirecektir. 30 büyükşehir ile Zonguldak’taki araç giriş çıkışlarını 15 gün boyunca yasakladık.

*Sokağa çıkma kısıtlamasını da 20 yaş altına çektik. 1 Ocak 2000 doğumlulardan sonrası da bu geceden itibaren sokağa çıkamayacaktır.

MASKE TAKMAK ZORUNLU OLACAK

*65 yaş üstü sıkınta da 20 yaş altı sıkında değil gibi bir garantimiz yok. Temel ihtiyaç malzemeleri temin edilebilir. Dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşlarımız için de yeni bir uygulama başlatıyoruz. Pazar yerleri ve marketler gibi, insanların toplu bulunduğu alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır.

*Tüm bunlara ilave olarak Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbiri almayı sürdüreceğiz. Gereken ilave tedbirler illerde alınıp uygulanabilecektir.

CEZA UYGULANACAK

*Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda asla bir arada bulunulmayacak, sosyal mesafeye en az 3 adım olarak riayet edilecektir. İkazlara uymayanlara gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır.

*Ülkemide hayatı ne zaman normale döndüreceğimiz 83 milyon olarak bizlerin elindedir.

“SAĞLAM BİR İRADE SERGİLİYORUZ”

Türkiye’nin corona virüsü salgınına karşı sağlam bir duruş sergilediğini ifade eden Erdoğan, “Biz hem hazırlık, hem malzeme hem de müdahale konusunda sağlam bir duruş gösteriyoruz. Covid-19 hastalığını bulaştıranlar da Avrupa ve Amerika hikayesi olması düşündürücüdür. Hastalığın teşhisinde ve vaka sayısının artmasından sonra yetersiz kalmaları çok açıktır. Türkiye tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girmesini geciktirmiştir. Hasta teşhisini ve tedavisini başarılı şekilde yürütüyoruz” dedi.

“TÜRKİYE EN HAZIRLIKLI ÜLKE”

Türkiye’nin virüse karşı en hazırlıklı ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü;

*Maske, test kiti ve temizlik malzemeleri başta olmak üzere gereken araçları kendi üretmemiz, bizi dışa bağımlılıktan kurtarmıştır. Yaygın ve modern hastane sayımızın ve hastane personelimizin önemi bu süreçte daha iyi ortaya çıkmıştır.

*Türkiye bu küresel salgına ve onunla başlayan krize en hazırlıklı ülkelerden biridir. Tek yapmamız gereken, birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya bağlı kalarak kurallara harfiyen uymaktır.

*Bilim Kurulumuz hastalığın gelişimini anbean takip ediyor. Alınması gereken tedbirler de tavsiye olarak bizlere iletiliyor. Cumhurbaşkanlığı olarak biz de kurumlarımız başta olmak üzere tüm gelişmeleri göz önünde bulundurarak kararları gözden geçiriyor ve uygulamaya koyuyoruz.

*Her bireyin kendi karantinasını, kendisi uygulamasıdır. Herkesin hassasiyet gösterdiğini biliyor ve şükranlarımı sunuyorum. Ancak sayı azda olsa sosyal izolasyon, sosyal mesafe gibi kurallara uymayanları da görüyoruz. Uygulamalı kuralları zorunlu hale dönüştürmemiz gerekiyor.

“FEDAKARLIKLAR UNUTULMAYACAKTIR”

*Doktorundan hemşiresinden, teknikerinden temizlik işçisine milletimiz fedakarlıklarını unutmayacaktır. Geçtiğimiz günlerde Covid-19 hastalığından kaybettiğimiz Cemil Taşçıoğlu adını Okmeydanı Eğitim Hastanesi’ne vereceğimizi duyuruyorum.

*Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi olacak. Bu salgında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

osmanke

Vip Premium Üye
sevindirici bir haber var inşallah başarılı olurlar.
Abdi İbrahim, korona ilacının üretimine başladı

04.04.2020 10:28

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınını durdurmak için tüm sağlık kuruluşları çareler ararken, Türkiye’den gurur verici bir haber geldi.
Abdi İbrahim’den yapılan açıklamaya göre, şirket İstanbul Esenyurt’ta bulunan tesislerinde koronavirüs tedavisinde olumlu netice verdiği gözlemlenen bir ilacın üretimine başlandı.
Açıklamada, nisan ayı içinde üretecek 1 milyon 600 bin tablet ile bu ilacın yıl sonuna kadar yapılacak tüm üretiminin de bakanlığa bağışlanacağı bildirildi.
İLK PARTİ BAKANLIĞA TESLİM EDİLDİ
Açıklamada görüşlerine yer verilen Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, koronavirüsün tedavi protokolünde yer alan ilacın hâli hazırda Türkiye’deki tek yerli üreticisi olarak, tüm dünyada çok yüksek talep artışı ile karşı karşıya olan ham maddeyi Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın sahada kendilerine verdiği destek ile derhal tedarik ederek ilk parti üretimini gerçekleştirdiklerini ve Sağlık Bakanlığı’na teslim ettiklerini ifade etti.
Barut, ilacın yıl sonuna kadar yapacakları tüm üretimini bağış yoluyla Türk tıbbının hizmetine sunacaklarını belirterek, salgınla mücadelede hastalar ve sağlık çalışanları için değer yaratmanın en büyük temennileri olduğunu aktardı.
“YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”
Dünyanın ve Türkiye’nin daha önce deneyimlemediği bir salgınla karşı karşıya olduğunu, toplumlar ve kurumlar açısından zorlu bir sınavdan geçildiğini ifade eden Barut, “İnsanlık tarihi boyunca her dönemde salgın hastalıklar çok ciddi can kayıplarına yol açtı. Bulunduğumuz çağda da beklenmedik yeni salgınlarla karşılaşmaya devam ediyoruz. İlk etapta Çin’de ve daha sonra dünyanın birçok ülkesinde hızla yayılmaya başlayan koronavirüsle ilgili gelişmeleri biz de yakından takip ediyoruz. Söz konusu salgınla ilgili endişe verici gelişmelere karşı hükümetimiz ve Sağlık Bakanlığımız önemli bir mücadele ortaya koyuyor. Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda alınan önlemlere ve özellikle de evden çıkmama önerilerine hep birlikte uymamız büyük önem taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.
“TÜM İMKANLARIMIZI DEVREYE SOKTUK”
Barut, Sağlık Bakanlığı tedavi protokolünde birincil tedavi önerileri içinde yer alan ilacın, diğer tedavilerle birlikte virüsle mücadelede güçlü bir katkı sunmasını beklediklerini belirterek, şunları kaydetti:
“Abdi İbrahim olarak, iyileştirme misyonumuz doğrultusunda, sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyoruz. Kuruluşumuzdan bugüne dünyanın ve ülkemizin savaştığı salgınlarla şirket olarak biz de var gücümüzle savaştık. Tam 108 yıldır işimizi, sektörümüz, ülkemiz ve nihayetinde tüm insanlık için tutkuyla ve en iyi şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz.
Doktorlarımız, eczacılarımız, hemşirelerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımızın üstün bir gayret, hiçbir zaman unutulmayacak bir fedakarlık ve sarsılmaz kararlığı ile yürütülen salgınla mücadele seferberliğine biz de üretime ara vermeden, hastaların ihtiyaç duyduğu ilaçları onlara kesintisiz ulaştırarak katılıyoruz. Ülkemizin maruz kaldığı virüs tehdidinin en kısa sürede sonlanması için tüm imkanlarımızı devreye soktuk. Değerini, ülkesine ve ülke insanlarına yaptığı katkılarla ölçen bir şirket olarak, dünyanın ve ülkemizin bu zorlu süreci en kısa zamanda ve az kayıpla atlatması en büyük temennimiz.”

Tedavide olumlu netice verebildiği gözlemlenen ürünümüzün ilk parti üretimini gerçekleştirerek Sağlık Bakanlığımıza teslim ettik. Yıl boyunca üreteceğimiz bu ürünün tamamını bağışlayarak Türk tıbbının hizmetine sunacağız!

osmanke

Vip Premium Üye
Son dakika: İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında İstanbul'da 6 Nisan Pazartesi'den itibaren metro seferlerinin 21.00'e kadar yapılacağını duyurdu.

osmanke

Vip Premium Üye
MASKE HAKKINDA
hiç geleceğini sanmıyorum bende ailem için 10 gün önce e devletten başvuru yaptım ama hala yok evde 83 yaşında bir babamız var hiç bir başvuru yapılmadan geldi üstelikde siyasi içeriği ile polisler dağıtıyor ve cumhurbaşkanının selamı ile allahın selamını aldık tabii ama ailem için yaptığım başvuru halen yok geleceğinide hiç zannetmiyorum nedenine gelince bir duyum bu verilen iban,a bağış yapmassan göndermiyorlar deniyor bizde bağış yapmadığımıza göre yani siz ölün demek oluyor zaten 20 yaş altı ve 65 yaş üstü olanlar sokağa çıkamıyor bunlar evin içinde zaten izole durumda ama bu aile bireylerinin ihtiyacını karşılamak için dışarı çıkanlar ne olacak sen virisü dışarıdan kap diğerlerinede bulaştır toptan gidersiniz demek ben yıllardır çalıştım devletime her türlü vergimi verdim hala milletten para topla sana kıytırık bir maske göndereceğim de sonra bu paralarla üretilen maskeleri ve izalasyon gereçlerini dış ülkelere pazarla her gün bir uçak dolusu gidiyor maske satışını,da yasakla ama millete gelince günlerdir maske yok ben anlamıyorum bu nasıl bir vatanseverliktir bu millet toptan hastalansın yok olsun diyemi bekliyorsun avrupa ülkelerindeki ölüm sayılarına,mı yetişmek istiyorlar sağlık bakanlığını takdir ediyorum çok iyi iş yaptılar ancak bunu iç işleri bakanı ve cumhur sabote etti zamansız açıklamayla millet ne alabilirsem hesabına sokaklara çıkıp daha çok bulaş oldu ve bu yanlışı anladılar ancak bence buda bir tiyatro biri istifa ediyor öbürü hayır edemessin diyor göreve iade yani danışıklı döğüş derler buna nerden bakarsan tutarsızlık sanki milletle dalga geçiliyor yazık çok yazık bu millete bütün uğraşlar heba edilmiş durumda sevgili peygamberimiz ne demiş bizi aldatan bizden değildir.
not:ben siyaset yapmak yada devleti kötülemek için değil herhangi bir parti üyesi,de değilim doğru olan ne ise ondan yanayım saygılarımla.